StiriONG – 800 de profesori romani formati anul acesta vor dezvolta abilitatile de viata ale elevilor

0

“Fiecare elev are propriul ritm de dezvoltare, de invatare, fiecare elev are nevoi specifice care, daca nu sunt tratate diferentiat, mai tarziu pot afecta grav integrarea acestora in societate.” (Cadru didactic participant la primul modul al cursului “Dezvoltarea abilitatilor de viata ale elevilor”).

Proiectul “Metode inovative in formarea personalului didactic pentru dezvoltarea abilitatilor de viata ale elevilor”, implementat de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului in parteneriat cu Fundatia pentru Dezvoltarea Societatii Civile, se apropie de final iar rezultatele nu se lasa asteptate.

In carul seriei de cursuri “Dezvoltarea abilitatilor de viata ale elevilor”, menita sa revolutioneze perspectiva cadrelor didactice din Romania privind necesarul de formare personala a elevilor, a fost finalizata cu succes formarea primei serii de cadre didactice participante, in perioada ianuarie-martie 2011. 

Personal, consider ca responsabilizarea – ca urmare a cunoasterii individuale si reciproce, dar si a recunoasterii – este cea mai mare provocare a sistemului romanesc de invatamant.

In ultimul an de implementare, prin proiectul “Metode inovative in formarea personalului didactic pentru dezvoltarea abilitatilor de viata ale elevilor” vor fi formate in total 800 de cadre didactice pe parcursul a cate doua module de trei zile fiecare: Dezvoltarea abilitatilor de viata ale elevilor si Managementul proiectelor de dezvoltare a abilitatilor de viata.

Procesul educativ, invatarea, nu trebuie sa fie o corvoada nici pentru ei [elevii], nici pentru noi

Acest subiect nou, dezvoltarea abilitatilor de viata ale elevilor, a venit in completarea experientelor deja acumulate de cadrele didactice si reprezinta pentru acestia un subiect care va fi exploatat in activitatile viitoare, impreuna cu elevii.

Prin invatare, abilitatile de viata pot fi dezvoltate astfel incat elevii nostri sa fie pregatiti pentru a face fata diverselor circumstante defavorabile de viata.”

Urmatoarele afirmatii si cele expuse mai sus apartin cadrelor didactice participante la primul modul, reflectand impresii generale privind cursul si conceptul “abilitatilor de viata”:

Sunt dascal de multi ani si am observat de-a lungul timpului cat de “pregatiti pentru viata” vin in sau ies din scoli elevii nostri. Mediul familial fie este din ce in ce mai protector nelasand copilului posibilitatea de a infrunta problemele si de a le gasi solutii, fie il abandoneaza vietii fara a-l indruma catre identificare, solutionare, adaptare, schimbare. De aceea, reprezentantii scolii sunt cei care se impune a se implica mai mult in formarea acestor abilitati de viata ale elevilor lor. (…)

Am invatat multe lucruri despre cum putem forma abilitati de viata elevilor nostri indirect, prin jocuri de rol si diverse alte activitati antrenante si placute.

M-am imbogatit pentru ca am avut sansa sa am formatori care au stiut sa ma indrume, sa ma constientizeze, sa ma motiveze permanent si sa ma implice in procesul dezvoltarii mele ca adult, ca profesionist  ce lucreaza cu copiii si tinerii! (…) In sfarsit, metodele educatiei nonformale si-au deschis drum spre inima invațamantului traditional romanesc si ne-au permis tuturor participantilor sa traim autentic un moment de formare pentru si din suflet. (…) Am experimentat intocmai cum vom incerca sa retransmitem si elevilor nostri ABILITATI DE VIATA – doar traim in secolul vitezei si nu este cazul sa  pierdem pe drum abilitatea de a comunica, abilitatea de a lucra in echipa, abilitatea de a participa la viata comunitatii, abilitatea de a avea un stil de viata sanatos.

Cred ca astfel de cursuri trebuie implementate in scoli, trebuie derulate proiecte care sa aiba drept scop dezvoltarea abilitatilor de viata ale elevilor. (…) Imi doresc din tot sufletul sa pot implementa in scoala un astfel de proiect si sa trezesc interesul colegilor mei astfel incat sa putem dezvolta aceste abilitati inca de la invatamantul primar pentru a pregati astfel elevii sa se implice activ in viata comunitatii in care traiesc.”

Cursul  de “Dezvoltarea abilitatilor de viata ale elevilor” face parte din proiectul “Metode inovative in formarea personalului didactic pentru dezvoltarea abilitatilor de viata ale elevilor”, derulat de catre FDSC, intr-un proiect al Ministerului Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului finantat din fonduri structurale. Cursul este autorizat de catre Directia de Formare Continua a Personalului din Invatamantul  Preuniversitar.

Proiectul a demarat in anul 2008 si are o durata de 3 ani. La inceputul anului 2010, un numar de peste  100 de cadre didactice a facut parte din echipa pilot care a participat la cursul de “Dezvoltare a abilitatilor de viata ale elevilor”, implementand, dupa absolvirea cursului, activitati in aceasta directie. In urma rezultatelor obtinute vor fi elaborate doua ghiduri metodologice care vor contine o parte teoretica referitoare la dezvoltarea abilitatilor de viata si o parte practica, cu exemple de activitati care pot fi aplicate la diverse materii si cicluri scolare de catre orice cadru didactic interesat.