0
prima-evadare-record-national-ca-num-2624t-3330601

Duminica, 9 mai, de Ziua Europei, in padurile din nordul Bucurestiului peste 1300 de ciclisti au infruntat ploaia si noroaiele la Prima Evadare, cel mai mare marton MTB din Romania.

Ciclisti profesionisti si amatori, din capitala sau din orase indepartate ale Romaniei, au concurat in padurile din nordul Bucurestiului, pentru a sustine miscarea si un stil de viata sanatos.

Cel mai rapid concurent si „primul evadat”, care a parcurs integral traseul de 55 de kilometri intre Bucuresti si complexul Astoria din Snagov a fost Frunzeanu Marian de la Clubul Dinamo, care la sfarsitul traseului a declarat: „A fost un traseu frumos, iar competitia aceasta este cea mai buna ocazie de a deschide sezonul maratoanelor de MTB din Romania.”. Concurenta a fost dura, locul doi fiind ocupat de Tudor Oprea, unul din cei mai buni mountainbikeri din tara si reprezentantul Romaniei la Olimpiada din Atena. De asemenea Dinu Vlad a incercat sa-si apere locul 1 castigat anul trecut. Printre concurenti s-au aflat si aproximativ 50 de cetateni straini, categoria masculina peste 35 de ani fiind castigata de Ulisse Gheduzzi originar din Italia.

Locul I la categoria feminina a fost castigat de Fodor Emese din Odorheiul Secuiesc, sportiva castigand aproape toate concursurile de mountainbike la aceasta categorie in ultimii 6 ani.

La categoria tandem a castigat echipajul Bereci Jeno si Butu Arnold Csaba, un echipaj care poate fi considerat un exemplu pentru toti, unul din membri fiind nevazator. Butu Arnold Csaba are 34 de ani si a ramas fara vedere de la varsta de 8 ani. El a facut turul Europei pe o bicicleta speciala.

Odata ce timpul regulamentar pentru parcurgerea traseului a fost epuizat, organizatorii au decernat premiile din cadrul tombolei Prima Evadare. Biciclete, ochelari de soare si echipament specific si-au gasit proprietari printre cei 900 de ciclisti aflati la finish.

Prima Evadare este singurul maraton de mountain-bike din Bucuresti si cel mai de anvergura concurs de acest gen din tara. Aflat la a doua editie, concursul s-a desfasurat pe drumuri de tara, prin padurile din nordul capitalei, pe o distanta de aproximativ 55 de km, intre Bucuresti si Snagov. Traseul a fost marcat pe intreaga distanta de concurs, a fost prevazut cu 10 puncte de control si 4 zone de alimentare. Anul trecut concursul a adus la start peste 600 de concurenti, stabilind un record national de participare, iar anul acesta numarul participantilor a fost mai mult decat dublu, in ciuda conditiilor meteo nefavorabile.